Triafacia športová hra, v ktorej sa väčšie gule hádžu k cieľu – malej guľke. Boccia je talianska národná hra, ktorej korene siahajú až do antického Grécka. V roku 1898 založili Piemontskú úniu Bocciofila. Medzinárodná federácia boccie (CBI) usporadúva od roku 1947 Majstrovstvá sveta a od r. 1954 aj Majstrovstvá Európy. V roku 1991 vzniká Československá federácia boccie, ktorá v tom istom roku vstupuje do CBI. Po rozpade Československa vzniká Slovenská asociácia boccie (SAB).
Boccia je nenáročná na priestor a herné náčinie, môže ju hrať každý aj vo vysokom veku. Na vyššej hráčskej úrovni je už boccia náročná na švihovú silu paže, zručnosť hodu a koncentráciu.
Hráči sa usilujú hodiť – prikotúľať svoju guľu čo najtesnejšie k malej guľke a oddialiť od nej súperovu. Preto hádžu guľou rôznym oblúkom do tesnej blízkosti malej guľky alebo priamo na súperovu guľu. Gule sa držia nadhmatom a hádžu švihom zdola. Spiatočná rotácia guľu pribrzďuje. V Taliansku a Francúzsku sa boccia hráva na voľných priestranstvách predmestí so zjednodušenými pravidlami a zvyčajne o dobré stávky.
V Čechách je takto ponímanej boccii príbuzná hra „Koule“, ktorú môžeme zasa do určitej miery porovnávať s u nás známou detskou hrou „Guličky“ a hrou „Čiara“. Ak teda nehráte bocciu na špeciálnom ihrisku a s presne stanovenými pravidlami, môžete ju hrať aj tak, že si vyznačíte odhodovú čiaru na začiatku určeného priestoru dĺžky 2 až 5 m. Maximálna ani minimálna vzdialenosť nahodenia cieľovej malej gule nie je stanovená – je to súčasť taktiky družstva. Gule sa môžu pri hre hádzať ľubovolným spôsobom, t.j. s rotáciou, kotúľať a pod. Je dovolené aj odrážať guľu súpera, prirážať gule svojho družstva k malej guľke, prípadne aj tú odraziť. Po nahodení cieľovej guľky hádže ľubovolný člen z toho istého družstva prvý hod. Potom hádže prvý hod člen družstva súpera. To družstvo, ktoré má ktorúkoľvek guľu bližšie k cieľovej guľke, je vždy vedúcim družstvom. Tento fakt je veľmi dôležitý, pretože ďalej hádžu postupne členovia toho družstva, ktoré „prehráva“. Hráči tohto družstva hádžu dovtedy, kým sa nezmení poradie družstiev, alebo pokiaľ nevyhádžu všetky svoje gule.
Body sa počítajú, keď obe družstvá nahádzali všetky svoje gule. Body získava družstvo za všetky gule, ktoré sú bližšie k cieľovej guľke než najbližšia guľa súpera. V tomto spôsobe bodovania spočíva práve najväčší pôvab hry. Ktokoľvek z družstva sa totiž môže pokúsiť zlepšiť situáciu spoluhráčov tým, že buď zasiahne cieľovú guľku a posunie ju do polohy výhodnejšej pre vlastné družstvo, alebo zasiahne vlastnú hraciu guľu a posunie ju bližšie k cieľovej guľke, alebo guľu súpera odráža z výhodnej pozície. Hrá sa až do vopred dohodnutého počtu získaných bodov.