Metlobal

Metlobal (anglicky quidditch) je nový netradičný šport inšpirovaný hrou z Harryho Pottera. Od svojho vzniku v roku 2005 v USA sa postupne rozšíril na všetky kontinenty a na Slovensko sa metlobal dostal prostredníctvom festivalu SlavCon desať rokov od svojho vzniku. Práve tam v roku 2015 usporiadal tím Vienna Vanguards metlobalový workshop, ktorý prispel ku založeniu prvého slovenského tímu Pressburg Phantoms so sídlom v Bratislave.

Metlobal je plne kontaktná, kolektívna, loptová hra, ktorú súčasne hrajú muži i ženy. Vďaka tomu je quidditch jediným zmiešaným kontaktným športom na svete. 

Aj keď metlobal patrí medzi netradičné športy,  má svojich priaznivcov všade vo svete. Jednotlivé metlobalové kluby súťažia proti sebe na domácich aj medzinárodných turnajoch a od roku 2012 sa každé dva roky organizujú majstrovstvá sveta.

 

 

Ako to celé VZNIKLO ?

Jedno nedeľné popoludnie v roku 2005 sa dvaja študenti americkej univerzity Middlebury vo Vermonte, Xander Manshel a Alex Benepe, rozhodli preniesť fiktívnu hru z kníh Harry Potter do reality. Táto nedeľná tradícia postupne získala na popularite a v roku 2007 prvým medziuniverzitným zápasom definitívne opustila hranice ich domácej univerzity. V roku 2008 sa medzi dvanástimi účastníkmi metlobalového turnaja objavil prvý tím spoza hraníc USA – univerzitný tím McGill z kanadského Quebecu.

S novovznikajúcimi tímami a pribúdajúcou pozornosťou médií prišla potreba zjednotiť tento šport pod jedny pravidlá. Tieto snahy vyvrcholili v roku 2010 založením medzinárodnej metlobalovej asociácie IQA (International Quidditch Association) ako neziskovej organizácie.

V roku 2012 zorganizovala IQA metlobalové majstrovstvá sveta v anglickom Oxforde, ktorého sa zúčastnili národné reprezentácie USA, Kanady, Spojeného kráľovstva, Francúzska a Austrálie. Prvý titul majstra sveta si vybojoval tím USA.

Majstrovstvá sveta v Oxforde spopularizovali metlobal v Európe a v priebehu pár rokov sa tento netradičný šport rozšíril naprieč celým kontinentom. Od roku 2015 metlobal funguje aj na Slovensku, kde spadá pod slovenskú metlobalovu asociáciu SQA (Slovak Quidditch Association), ktorá je neziskovým občianským združením so sídlom v Bratislave.

Rastúca popularita tohto športu sa dostala aj ku samotnej autorke Harryho Pottera, J.K. Rowling, ktorá verejne na svojom Twitter účte zablahoželala víťazom prvého ročníka európskej Quidditch Premiere League, tímu West Midlands Revolution z Anglicka.

V súčasnosti sa metlobal hrá vo viac než 40 krajinách po celom svete a stále rastie na popularite.  Naším cieľom je tento netradičný šport priniesť aj na Slovensko a vytvoriť vhodné podmienky pre vznik ďalších metlobalových klubov, ktoré sa budú aktívne venovať rozvoju športových zručností mládeže a dospelých.