• Lakros
 • Florbal
 • Interkros
 • Dominion Template Release Jan10
  Interkros, Netradičná hra v telocvični s loptičkou a palicami...
 • 6 Preset Styles - 18 Combinations
  Podobný šport ako interkros,lakros,ako a jeho názov napovedá,jedná sa o ...
 • RTL Support
  Jeden zo známejších športov ktorý sa u nás hráva...

PETANQUE

Petanque je triafacia športová hra pre všetky vekové kategórie. Jej pôvod môžeme nájsť už v antike, keď hry podobné petanque hrávali už starí Rimania a Gréci. Cieľom hry je umiestniť svoje gule k malej guličke bližšie, ako sa to podarí súperovi. Čiže podobný princíp ako aj pri boccii. Po barbarských nájazdoch do Európy však hry zanikli a ich renesancia nastala až v 16. storočí. Rozšírili sa najmä v kláštoroch a pápež Julián II. dokonca vo Vatikáne zorganizoval turnaj, na ktorý pozval najlepších hádzačov z Benátok, Francúzska a Španielska. Za rodisko samotnej hry sa uvádza juhofrancúzska dedinka La Ciotat, kde invalidný muž Jules Lenoir položil v roku 1910 základy pravidiel tejto hry. Názov vznikol z provensálskych slov ped tanco, čo v preklade znamená spojené nohy. Hlavný rozdiel medzi príbuznou hrou, Boule Lyonnaise (bola svojho času populárna medzi delostrelcami, ktorí si prestávky v boji spestrovali hádzaním delových gúľ na cieľ), je v postoji. Pri boule sa hrá s rozbehom a pri petanque treba mať nohy spojené.

Pri hre je základná kategória jeden proti jednému. Súťažiť však môžu aj dvojice a trojice. Jednotlivci a dvojice majú k dispozícii po 3 gule, trojice po dve. Hrá sa na voľných priestranstvách, v parkoch alebo na špeciálne upravených ihriskách. Hra začína nakreslením kruhu, z ktorého sa bude hádzať. Kruh musí byť taký veľký, aby sa do neho zmestili obidve chodidlá. V prípade, že hráč pri hádzaní urobí prešľap, je hod neplatný. Hráč sa snaží hodiť alebo prikotúľať svoju guľu čo najbližšie k bibu (drevená guľka s priemerom 25 - 35 mm) alebo posunúť od neho súperovu guľu. Hádže pritom rôznymi technikami (kotúľanie, hod s rotáciou a pod.). Nohy sú pritom spojené, guľa sa drží nadhmatom a hádže sa švihom zdola.

Hráč z vyžrebovaného družstva hodí bib na hraciu plochu do vzdialenosti 6 - 10 metrov a ďalej hádže prvú guľu ktorýkoľvek člen toho istého družstva. Potom hádže hráč súperovho družstva. PetanqueDružstvo, ktoré dohodí svoju guľu bližšie k bibu, je lepšie a ďalej hádžu postupne hráči družstva, ktoré je horšie. Hráči horšieho družstva hádžu dovtedy, kým ich guľa nie je bližšie k bibu alebo kým si nevyhádžu všetky gule. Počas hry družstvá volia rôzne taktiky. Môžu posunúť alebo odraziť súperovu guľu tak, aby ich bola lepšia, alebo posunúť vlastnú guľu bližšie k bibu, než je najbližšia guľa súpera. Vyhráva družstvo, ktorého guľa je po skončení hodov najbližšie k bibu a získava toľko bodov, koľko jeho gulí je k bibu bližšie ako najbližšia súperova. Nový kruh sa urobí v mieste, kde skončil bib a začína hádzať víťazné družstvo. Vyhráva team, ktorý prvý dosiahne 13 bodov. Zápas sa hrá na dve víťazné kolá. Hra je tak napínavá a zaujímavá až do konca. Výsledok nezávisí len od techniky hodu, ale aj od skúseností a sústredenia hráča.

 

Všeobecné pravidlá   

·          Gule na petanque musia byť kovové, o priemere od 70,5 - 80mm, hmotnosť je 0,65 - 0,80 kg. Nesmú byť olovené a ani pieskové

·          Bib (malá cieľová gulička) je z dreva. Jej priemer musí byť od 25 mm do 35 mm. Drevený bib namaľovaný hocijakou farbou umožňujúcou lepšiu viditeľnosť na teréne je povolený.

·          Aby bola hodená guľa (bib) platná, je potrebné, aby bola od kruhu hodu vzdialená :

-          minimálne od 4 m  do maximálne 8 m pre žiakov

-          minimálne od 6 m  do maximálne 10 m pre seniorov

-          aby bol bib min. 1 m od prekážky a zakázaného terénu (kaluže, blato,...)

·          Bib je vynulovaný ak :

-          sa nenachádza vo vymedzených limitoch vzdialenosti

-          bol počas hodu posunutý do zakázaného územia, prípadne pláva v kaluži vody

-          sa nachádza na určenom území, ale nie je viditeľný z kruhu, avšak bib maskovaný guľou je platný

·          Po hodení je zakázané hráčom odstrániť, premiestniť prekážky ako kameň, piesok, lístie a pod. nachádzajúce sa na teréne hry.

·          Ak je počas hodu bib maskovaný listom stromu alebo kúskom papiera, tieto predmety sú zodvihnuté. Ak je posunutý rozhodcom, hráčom či guľou z inej hry, vracia sa na pôvodné miesto.

 

Gule

Prvú guľu hádže hráč družstva, ktoré si vylosovalo právo začínať hru. Hráč si nesmie pomáhať žiadnym predmetom, ani ťahať hodenú guľu po zemi. Je zakázané navlhčiť guľu alebo bib.

·          Počas hracieho času diváci a hráči musia zachovať najväčšie ticho. Protihráči nesmú ani chodiť, ani gestikulovať, ani nič, čo by vyrušovalo hráča. Len jeho partneri sa môžu zdržiavať medzi bibom a kruhom a ukazovať smer hodu. Protihráči sa musia zdržiavať vedľa bibu (bokom) alebo za hráčom vo vzdialenosti najmenej 2 m.

·          Do hry musia byt znovu hodené tie gule, ktoré sú zastavené medzi kruhom a bibom inou guľou z inej hry, zvieraťom a pod.

·          Každá guľa hodená do zakázaného územia je anulovaná, aj keď sa napr. vplyvom spádu terénu či prekážkou vráti do hry.

·          Každý hráč má pred odhodom gule k dispozícii čas max. 60 sekúnd.

 

Body a merania

·          Bod stráca družstvo vtedy, ak jeden jeho z hráčov, vykonávajúci meranie, premiestni bib alebo jednu zo sporných gúľ.

·          Protihráči majú právo merať vzdialenosti gúľ po každom hode súpera.

·          Ak dve gule patriace súperiacim družstvám sú v rovnakej vzdialenosti od bibu, výsledok je anulovaný, ak nezostáva viac gúľ na hranie a bib patrí družstvu, ktoré zaznamenalo predchádzajúci bod. Ak majú gule ešte obe súperiace strany, pokračuje hodom to z družstiev, ktoré túto situáciu spôsobilo.

Prihlásenie

Štatistiky


Online: 1
Návštevníci: 1
Užívatelia: 0

Kalendár

«  Júl 2020  »
NePoUtStŠtPiSo
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

AD reklama

Tu možte umiesnit svoj produkt

Čítať...

AD reklama

Tu možte umiesniť svoj produkt

Čítať...