• Lakros
 • Florbal
 • Interkros
 • Dominion Template Release Jan10
  Interkros, Netradičná hra v telocvični s loptičkou a palicami...
 • 6 Preset Styles - 18 Combinations
  Podobný šport ako interkros,lakros,ako a jeho názov napovedá,jedná sa o ...
 • RTL Support
  Jeden zo známejších športov ktorý sa u nás hráva...

INTERKROS

Interkros je mimoriadne dynamická a rýchla hra. S loptičkou a hlavne bez nej sa behá, kľučkuje, prudko mení smer, nabieha sa na prihrávku, klamnými pohybmi sa útočiaci hráči snažia zmiasť brániacich hráčov. Ak sa k dobrému pohybu pridá správne zvládnutie techniky hry a vhodné taktické prvky, dostavia sa prvé športové úspechy a radosť z interkrosu.

 

1.        Hracia plocha

Pre interkros je vhodné akékoľvek ihrisko v telocvični či vonku. Najvhodnejšie je ihrisko na hádzanú (40 x 20 m) alebo basketbal (27,4 x 13,7 m). Ihrisko je stredovou čiarou rozdelené na útočnú a obrannú zónu. Neexistuje žiadne postavenie mimo hry. Bránka je rozmerov 1,25 x 1,25 m a okolo nej je polkruhovité bránkovisko o polomere 2,75 m. Čiara trestného hodu je vo vzdialenosti 7,31 m od stredu bránky.

 

2.        Výstroj a výzbroj

Musia byť použité iba palice určené na interkros s plastikovou hlavou. Ich dĺžka je 90 - 115 cm. Používajú sa loptičky na interkros vyrobené z mäkkého kaučukového materiálu. Pri športových zápasoch by mali byť družstvá vybavené jednotnými dresmi. Brankár je povinný nosiť prilbu s mriežkou, rukavice, ľahký hrudný chránič, suspenzor. Môže tiež použiť aj ďalšie chrániče tela, ktoré podstatne nezvýšia jeho objem.

 

3.        Účastníci hry

Družstvá sú zostavené maximálne z 12 hráčov a 2 brankárov. V poli hrá vždy iba 1 brankár a 4 hráči. Je povolené vystriedať kedykoľvek počas hry, podobne ako na hokeji, v priestore určenom na striedanie.

4.        Hrací čas

Dĺžka hracej doby je 4 x 12 min s prestávkami 2, 10 a 2 minúty medzi periódami. V rámci hodín telesnej výchovy sa môže čas prispôsobiť možnostiam. Hrá sa na hrubý čas a časomiera sa zastavuje iba na pokyn rozhodcu. V každej perióde si môže družstvo vybrať oddychový čas (30 sek), kedykoľvek počas hry. Začne však iba pri najbližšom prerušení hry. Časomiera sa vtedy zastavuje.

 

5.        Všeobecné pravidlá hry

Ø        Na začiatku hry dochádza k losovaniu o loptu, keď víťaz si vyberá tiež stranu.

Ø        Po strelení gólu uvádza loptičku do hry brankár alebo iný hráč z bránkovej čiary.

Ø        Hráč má loptičku pod kontrolou max. 5 sekúnd. Po tomto limite musí hráč vystreliť alebo prihrať, ináč loptu získava súper.

Ø        Brániaci hráč môže vstúpiť do svojho bránkoviska na dobu nevyhnutnú na nabratie loptičky. Útočiaci hráč smie chytiť loptičku vo vzduchu v súperovom bránkovisku, bez toho aby sa dotkol brankára alebo zeme.

Ø        Ak je loptička voľná, stáva sa jej držiteľom hráč, ktorý si ju prvý naberie do hlavy svojej interkrosky, alebo si ju priklopí (vtedy mu súperi musia nechať priestor 2 m okolo). V obrannej zóne rozohráva hráč z miesta priklopenia, v útočnej zóne z najbližšie postrannej čiary.

Ø        Nie je dovolený žiadny fyzický kontakt hráčov. Hráči môžu získať loptičku iba svojím výhodným postavením resp. zachytením prihrávky.

Ø        Pokiaľ je útočiaci hráč faulovaný v útočnej zóne, môže rozhodca nechať výhodu na dokončenie akcie. Pokiaľ padne gól, trest sa neudeľuje a gól platí. Pokiaľ nepadne gól či obrana získa loptičku, rozhodca hru preruší a udelí trest (trestný hod alebo vylúčenie faulujúceho hráča na 1 min.).

 

Strata lopty : Bude ňou potrestané to družstvo, ktoré zavinilo situáciu vedúcu k strate loptičky. Situácie vedúce k strate :

¨        úmyselný dotyk loptičky rukou alebo nohou

¨        hráč s loptičkou sa dostane do autu

¨        loptička sa dotkne stropu alebo predmetu mimo ihriska

¨        ak dôjde pri priklápaní loptičky ku kontaktu alebo nie je daná prednosť pri naberaní

¨        hráč má pod kontrolou loptičku viac ako 5 sekúnd

¨        ak bráni obránca v bránkovisku

¨        ak vstúpi útočník do súperovho bránkoviska, dôjde ku kontaktu jeho palice s podlahou či loptičkou ležiacou v bránkovisku alebo brankárom

¨        ak použije útočník svoju voľnú ruku k odstrčeniu obráncovej palice

 

Vylúčenie na 1 minútu : Vylúčením je potrestaný hráč, ktorý zaviní situáciu vedúcu k vylúčeniu. Každému družstvu môže byť v jednom okamihu vylúčený iba 1 hráč, namiesto vylúčenia ďalšieho hráča sa vykonáva trestný hod. Po góle sa trest neukončuje, vylúčený hráč si musí odslúžiť celý trest.

 

Situácie vedúce k vylúčeniu na 1 minútu :

¨        nedodržuje opätovne vzdialenosť 2 m pri rozohrávaní

¨        hrubé a obscénne reči

¨        družstvo má na ihrisku viac hráčov než povoľujú pravidlá

¨        faul súpera vo vlastnej obrannej zóne

¨        zdržovanie hry odhodením lopty, namiesto toho aby ju odovzdali položením na hraciu plochu druhému družstvu


Prihlásenie

Štatistiky


Online: 1
Návštevníci: 1
Užívatelia: 0

Kalendár

«  Máj 2020  »
NePoUtStŠtPiSo
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

AD reklama

Tu možte umiesnit svoj produkt

Čítať...

AD reklama

Tu možte umiesniť svoj produkt

Čítať...