• Lakros
 • Florbal
 • Interkros
 • Dominion Template Release Jan10
  Interkros, Netradičná hra v telocvični s loptičkou a palicami...
 • 6 Preset Styles - 18 Combinations
  Podobný šport ako interkros,lakros,ako a jeho názov napovedá,jedná sa o ...
 • RTL Support
  Jeden zo známejších športov ktorý sa u nás hráva...

 FAUSTBAL    Faustbal, ako kolektívna sieťová a odrážacia hra, je populárny hlavne v Nemecku, odkiaľ sa rozšíril aj do ďalších európskych krajín. Je to hra náročnejšia na priestor, pretože vyžaduje rozmery ihriska 20 x 50 m. ihrisko je rozdelené stredovou čiarou a lanom natiahnutým na stojanoch vo výške 200 cm od zeme na dve polovice. Na každej hrá 5 hráčov, ktorí sa snažia úderom päsťou do lopty letiacej vo vzduchu (z voleja) alebo po odraze od zeme, poslať ju ponad lano na súperovu stranu ihriska.

     Hra sa začína podaním, ktoré sa uskutočňuje zo vzdialenosti 3 m od stredovej čiary a to spôsobom nadhodením, alebo odbitím priamo z ruky na súperovu polovicu ihriska. Lopta na hru je o niečo väčšia ako volejbalová, je plnená vzduchom a má mať rozmery : obvod 65 - 71 cm, hmotnosť 300 - 350 g. Po zachytení lopty môžu hráči na jednej strane mať 3 zásahy, pričom tretí zásah musí smerovať do poľa súpera. Lopta pred každým zásahom päsťou môže iba raz padnúť na zem, úder zo zóny 3 m od stredu ihriska môže priamo smerovať na súperovu stranu (útočí sa smečom, podobne ako vo volejbale).

    Hrací čas je 2 x 15 minút, za každú súperovu chybu sa počíta bod. Zaujímavosťou faustbalu je, že podanie získava družstvo, ktoré sa dopustilo chyby, čo je výrazný rozdiel v pravidlách v porovnaní s ostatnými odrážacími hrami. Ak sa faustbal hrá v krytých halách, ihrisko má rozmery iba 18 x 36 m, hrajú minimálne 3 hráči a hrací čas je 2 x 12,5 minúty. Ak sa lopta dotkne stropu, nepovažuje sa to za chybu.

     Hra si vyžaduje dobrú koordináciu práce ruky a dolných končatín, odhad a priestorovú orientáciu. Pri jej nácviku je potrebné venovať pozornosť rôznym úderom päsťou do lopty, reakciám hráča na odskok lopty (jej smer, výšku, rotáciu), rozvoju sily paží a obratnosti.

    Dôležitou súčasťou tréningu je nielen zvládnutie techniky úderov, ale aj taktiky hry a súčinnosti jednotlivých hráčov.PRELLBALJe kolektívna sieťová hra, pôvodne utvorená ako prípravná hra pre faustbal. Dnes už má svoje vlastné pravidlá a hrá sa ako samostatná hra v halách, telocvičniach, na ihriskách, kde je tvrdší povrch. To preto, aby lopta mohla lepšie a usmernenejšie odskakovať od povrchu ihriska do súperovho poľa i k vlastným spoluhráčom.

    Hra spočíva v rôznej technike úderu do lopty päsťou, dlaňou alebo predlaktím smerom do zeme. Od zeme sa lopta odráža a zasahuje ju päsťou ďalší spoluhráč, alebo sa po odraze dostáva ponad sieť do súperovho poľa. Súper sa snaží opäť úderom päste prihrať  loptu o zem svojím spoluhráčom alebo ju odbiť späť do súperovho poľa. K takýmto úderovým prihrávkam je vhodná volejbalová lopta, ale dá sa hrať aj gumenou detskou loptou približnej veľkosti.

    Pri úderoch lopty na vlastnej polovici ihriska sa môžu postupne za sebou vystriedať najviac 3 hráči, pričom tretí úder musí byť umiestnený o zem a do súperovho poľa ponad sieť. Hra sa začína podaním, z územia určeného na podanie a prijatím lopty na strane súpera. Po príjme sa lopta môže odbiť späť alebo prihrať o zem svojmu spoluhráčovi. V hre sa môžu uplatniť takéto odbitia lopty :

Ø        pred telom v stoji,

Ø        pred telo spomedzi nôh,

Ø        popri tele v podrepe alebo v skoku,

Ø        úderom ponad hlavu

Pri všetkých odbitiach letová dráha lopty nestúpa, ale klesá.

    Výsledkom hry sú body (obvykle sa hrá do 20 bodov), bod sa získava vtedy, keď družstvo obohrá súpera.  Ale môže sa hrať aj na čas v trvaní 2 x 10 minút a počítajú sa body dosiahnuté za tento čas.

 

ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ HRY

q       rozmery ihriska sú 6 - 8 m x 12 - 16 m, ihrisko je rozdelené na dve polovice sieťou, lanom alebo inou prekážkou, umiestnenou vo výške 35 - 40 cm od zeme nad stredovou čiarou ihriska,

q       postranné čiary sú predĺžené o 50 cm, čím sa vyznačí priestor na podanie,

q       počet hráčov je 2 - 10 (na jednej polovici 1 - 5),

q       lopta má hmotnosť 320 - 380 g, obvod 62 - 68 cm,

q       hráč nesmie loptu odbiť dvakrát za sebou a mimo hracieho územia,

q       za chybu počítame dotyk lopty postrannej, základnej a stredovej čiary, jej let popod sieť,

q       ak sa dvaja hráči naraz dotknú lopty, počíta sa to už za dva údery,

q       medzi dvoma údermi sa lopta nesmie nechať spadnúť viac ako jedenkrát,

q       lopta sa nesmie odbiť priamo do súperovho poľa (volejbalový smeč) bez predchádzajúceho odrazu od zeme.

 

 

 

 

Prihlásenie

Štatistiky


Online: 1
Návštevníci: 1
Užívatelia: 0

Kalendár

«  Júl 2020  »
NePoUtStŠtPiSo
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

AD reklama

Tu možte umiesnit svoj produkt

Čítať...

AD reklama

Tu možte umiesniť svoj produkt

Čítať...